Patron

IGNACY JAN PADEREWSKI

(1860-1941)

   Wybitny polski pianista, kompozytor i polityk.

Miłośnik wina i założyciel kalifornijskiej winnicy Paderewski Vineyard.

 

Ignacy Jan Paderewski urodził się 6 listopada 1860 w Kuryłówce na Podolu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 12 lat w Instytucie Muzycznym w Warszawie, a 8 lat później wyjechał do Berlina, gdzie studiował kompozycję. Pianistyczna kariera Paderewskiego rozpoczęła się debiutem w wiedeńskiej sali Musikverein w 1887 roku i rozwijała się wiele lat zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii.

W 1892 roku zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, a 7 lat później przeprowadził się do Szwajcarii, gdzie poślubił Helenę Marię Górską. Tam również skomponował operę Manru – jedyną polską operę wystawioną w Metropolitan Opera. Pomimo wielu zagranicznych tras koncertowych, Paderewski był silnie związany z Polską, gdzie regularnie koncertował aż do roku 1913.

Po wybuchu I wojny światowej wraz z Henrykiem Sienkiewiczem założył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, został również członkiem Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu. W 1918 roku Paderewski powrócił do Polski, gdzie rok później objął funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych. Jeszcze w tym samym roku podał się do dymisji i wrócił do Szwajcarii. Nie pozostał tam długo – w 1920 przyjechał do Polski z powodu wojny z bolszewikami. Został wybrany na wysłannika rządu polskiego do Ligi Narodów, jednak zrezygnował z funkcji w 1921 i tym samym na zawsze wycofał się z życia politycznego.Paderewski w 1922 ponownie wyjechał do USA, gdzie powrócił do działalności koncertowej. W roku 1924 po raz ostatni odwiedził Polskę i zamieszkał znów w Szwajcarii, gdzie przez lata komponował i kształcił młode pokolenie pianistów.

Kiedy nastąpił wybuch II wojny światowej, Paderewski wielokrotnie apelował przez radio o pomoc dla Polski, do której już niestety nigdy nie powrócił. W 1939 roku przeszedł zawał serca, po którym nie odzyskał pełni zdrowia. W 1940 na zawsze opuścił Szwajcarię i zamieszkał w USA, gdzie 29 czerwca 1941 roku zmarł na zapalenie płuc.

Został pochowany na cmentarzu Arlington nieopodal Waszyngtonu w Nekropolii Zasłużonych. Wolą Paderewskiego było, aby miejsce ostatniego spoczynku znajdowało się w niepodległej Polsce, dlatego w 1992 roku jego prochy zostały sprowadzone do ojczyzny i spoczęły w Archikatedrze pod wezwaniem Św. Jana w Warszawie.

 

 

 

PADEREWSKI I WINO

 

W 1913 roku z powodów zdrowotnych Paderewski zjawił się w miasteczku Paso Robles, leżącym między Los Angeles i San Francisco. Miał tam leczyć artretyzm w gorących wodach siarczanych. Urok i piękno tego miejsca sprawiły, że po wielokrotnych wizytach postanowił Paderewski przenieść się tam z żoną na stałe, dzięki czemu miasteczko bardzo zyskało na sławie.

Aniela Strakacz, żona sekretarza Paderewskiego, w swoim pamiętniku zapisała:
Paso Robles, Kalifornia, 26 marca 1921. (…) Pociąg zatrzymał się przy małym budynku dworca Paso Robles. Tłum, który przybył powitać Paderewskich, był tak wielki, że wysiadanie z pociągu było prawie niemożliwe. Zanim się mogłam ogarnąć, zauważyłam, że członkowie spontanicznie powołanego komitetu powitalnego chwytają za walizki, pognałam więc za facetem uciekającym z cenną torbą Paderewskiego ze świńskiej skóry. Powitanie było iście królewskie(…). Wtedy to bowiem Paderewscy osiedli tu na stałe, a  Mistrz postanowił zająć się uprawą winnic i wyrobem wina. Jeszcze dziś, na niewielkim lotnisku w Paso Robles, pośród materiałów zachwalających lokalne winiarstwo, dostrzeżemy nazwisko Paderewski.”

Paderewski zakupił kilka posiadłości ziemskich, na których zasadził winnice, które nazwał Rancho San Ignacio. Jego ulubioną odmianą był zinfandel, którą obsadził większość ziemi oraz syrah. Jego wielka miłość do winorośli oraz wrodzony perfekcjonizm sprawiły, że winnica utrzymywana była w idealnym stanie, a wina produkowane przez mistrza były bardzo wysoko oceniane przez ówczesną prasę amerykańską i stały się chlubą regionu.

„Wina Paderewskiego bardziej pożądane od jego muzyki” – Los Angeles Times 1920 rok

 

Obecnie Paderewski Vineyard zajmuje około 160 hekatarów i wciąż uprawia się tam głównie zinfandela.

 

PADEREWSKI FESTIVAL

 

Od 1993 roku w każdy drugi weekend listopada w Paso Robles odbywa się Paderewski Festival – wielkie muzyczne święto na cześć Mistrza, które oprócz głównego celu – konkursu pianistycznego dla młodych artystów, zapewnia szereg innych atrakcji – koncerty, zwiedzanie winnic, degustacje win oraz prezentacje polskiej kultury, sztuki i wyrobów kulinarnych. Więcej o festiwalu: www.paderewskifest.com

 

Ignacy Jan Paderewski cieszył się ogromną popularnością, był niezwykle cenionym artystą, politykiem, dyplomatą, a jego charyzma i talent sprawiały, że był rozchwytywany również w sferze towarzyskiej i finansowej USA.

Znalazł się nawet w „Księdze rekordów Guinessa” jako najlepiej opłacany pianista w historii, a po Ameryce podróżował własnym, znakomicie wyposażonym (nawet w fortepian!) wagonem kolejowym. Zajmował się również działalnością charytatywną – dochody z niektórych koncertów przeznaczał na bezrobotnych amerykańskich muzyków.

Współcześni Amerykanie nazywają go Elvisem swoich czasów, a od 1960 roku Paderewski ma również gwiazdę na Hollywood Walk of Fame w Los Angeles.

 

 

 

Bibliografia:

  • Ignacy Jan Paderewski/Mary Lawton – Pamiętniki
  • Władysław Pomarański – Wina Stanów Zjednoczonych i nasz Paderewski
  • www.paderewskifest.com
  • www.paderewski.tarnow.pl
  • www.nasze-wina.pl